12 İlde IŞİD Operasyonu: 19 Gözaltı

12 İlde IŞİD Operasyonu: 19 Gözaltı

Örgüt için para toplandığı tespit edilen banka ve PTT hesaplarıyla ilgili 24 şüphelinin yakalanması için 12 ilde operasyon düzenlendi.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) tespitleri sonucunda, terör örgütü IŞİD için 1,5 milyon lira para topladıkları ve örgütle bağlantılı oldukları iddia edilen 24 şüphelinin yakalanması için 12 ilde düzenlenen operasyonda 19 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan verilen bilgiye göre; IŞİD ile iltisaklı kişilere yönelik terörün finansmanı suçu kapsamında yürütülen soruşturmada, örgüt için para toplandığı tespit edilen banka ve PTT hesaplarıyla ilgili MASAK raporu doğrultusunda, toplanan paranın 900’ü aşan şüpheli tarafından gönderildiği tespit edildi. Hesaplara 20 bin liranın üzerinde para gönderen kişiler için MASAK’tan ayrıca bir rapor daha alındı. Yapılan ikinci inceleme sonucunda, 22 kişinin ‘ara toplayıcı’ olarak, 2 kişinin de ‘ana toplayıcı’ olarak görev aldığının belirlenmesi üzerine 24 zanlının yakalanması için 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Dosyada tespiti yapılan para hareketinin 8 milyon TL’nin üzerinde olduğu; haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin örgüt iltisakları ile para hareketlerindeki açıklama kayıtları göz önüne alınarak, örgütsel olduğu konusunda şüphe bulunmayan 1,5 milyon lira üzerinde para hareketinin bulunduğu belirlendi. Öte yandan, şüphelilerin topladıkları paraların, Hatay’da PTT üzerinden çekilerek ülkeye giriş-çıkış yapan kişilerle Suriye’ye nakledildiği belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü koordinesinde 12 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, şüphelilerden 19’u yakalanırken diğer 5 şüpheliyi arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.