Arıtma Tesisine Zorla Giren AK Partili Sürekli'ye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'den Tepki
in

Arıtma Tesisine Zorla Giren AK Partili Sürekli’ye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den Tepki!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve AK Parti Meclis Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’ın da aralarında olduğu grubun, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisindeki basın açıklaması sırasında güvenlik görevlileri ile yaşadığı arbedeye ilişkin açıklama yaptı ve olayı yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

AK Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından İzmir’de yaşanan koku sorunu sebebiyle Çiğli Arıtma Tesisi Sahası kapısı önünde yapılmak istenen basın açıklamasında arbede yaşandı.

Kapının önüne giden AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve partililer, özel güvenlik görevlilerinin kapının önünde durmasına tepki gösterdi. Güvenlik görevlilerine tepki gösteren Başkan Sürekli, “Kim talimat verdiyse çok ayıp. Duruşa bakın asker duruşu. Ne bu faşistlik? Ne bu rezalet? Bu duruş ne, düzeltin bu duruşu. Biz terörist miyiz? Ama teröristlerle beraber olanları biliyoruz. Kendileri gibi zannetmesinler” diyerek güvenliklerin arasından sahaya girmek istediği sırada arbede yaşandı. Kısa süreli arbedenin ardından Sürekli ile partililer sahaya girdi.

Tunç Soyer Yazılı Açıklama Yaptı

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Soyer, “Bugüne dek kent yönetiminde demokrasi ve uzlaşıyı esas alan, her konudaki eleştiri ve önerileri hoşgörüyle dinlemeyi görev bilmiş bir yerel yönetimin ve işini yapmak dışında kusuru bulunmayan personelinin böylesine hukuk dışı bir muhalefet yaklaşımını hak etmediğini üzülerek dile getirmek zorundayım. Başta AK Parti İl Başkanı ve Meclis Grup Başkanvekili olmak üzere bugün AK Partili bir grup siyasetçinin statüsü yasayla belirlenmiş özel koruma alanındaki, Çiğli İleri Biyolojik Arıtma Tesisine hiçbir yetkiliye haber vermeden baskın yaparak, hukuksuzca girmeye çalışmaları, bu sırada nezaket sınırları içinde görevini yapan güvenlik personeline hakaretler yağdırmaları, darp etmeleri, tehditler savurmaları İzmir adına utanç vericidir. AK Parti İl Başkanı’nın, AK Parti Grup Başkanvekilini de yanına alıp tekrarından bile hicap duyacağım ifadeler kullanarak sergilediği tavırlar apaçık bir provokasyon çabasıdır” ifadelerini kullandı.

Yargıya Başvuracağımızın Bilinmesini İstiyorum

Açıklamasına “İster AK Parti’den, ister başka bir siyasi partiden dileyen herkes kurum yetkililerine haber vererek, İzmir Büyükşehir Belediyesinin hizmet ve faaliyet alanlarına ziyarette bulunabilir ve en iyi şekilde ağırlanır” diye devam eden Soyer, “Ancak iş güvenliği ve sağlığı açısından riskler bulunduran özel tesislerin kapısına dayanarak ‘benim kim olduğumu biliyor musun’ tarzında yaklaşım sergilemek, güvenlik personelini darp ederek ve zor kullanarak içeri girmek, istedikleri karşılığı vermeyen güvenlik personelini tahrik etmeye çalışmak, hakaretler yağdırmak Türk Ceza Kanunu çerçevesinde işlem gerektiren davranışlardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi emekçileri sahipsiz değildir.

Arkasına iktidar gücünü aldığını varsayarak aklına her eseni yapabileceğini, emekçilere zulmedebileceğini düşünen bu zihniyeti şiddetle kınıyorum. Yasalara karşı bu davranışlara sessiz kalmayacağımızın, gereğinin yapılması için yargıya başvuracağımızın da bilinmesini istiyorum. Biz her türlü kışkırtma ve tahrike karşı, sağduyulu bir şekilde, 4,5 milyon İzmirliye olan sorumluluk bilincimizle hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye tepki gösterdi.

Tunç Soyer paylaşımında şunları ifade etti;

“AKP İl Başkanı ve ekibi, arıtma tesisimize izinsiz girmeye çalışıp,görevini yapan emekçilerimize zorbalık yapıyor.

Belediyemizden izin isteseydiniz verilirdi. Hatta ben de gezdirebilirdim.

Ancak çalışanlarımıza yaptığınız zorbalığı asla hoş görmeyiz. Suç duyurusunda bulunacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir