Bakan Çavuşoğlu: 'Türk Devletleri Teşkilatı'nı Dünyaca Kabul Edilir Hale Getirdik

Gelişmelerden haberdar olmak için Google News’te izmirpress’i takip et.

news

Google News’te izmirpress’i takip et

Bakan Çavuşoğlu: ‘Türk Devletleri Teşkilatı’nı Dünyaca Kabul Edilir Hale Getirdik

Türkiye-Azerbaycan-Özbekistan Üçlü Dışişleri, Ticaret ve Ulaştırma Bakanları Toplantısı Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te gerçekleştirildi. Bakan Çavuşoğlu, “Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde bölgesel ve küresel gıda tedarikçisi konumumuzu güçlendirmeliyiz” dedi.

Türk devletlerini güçlü bölgesel entegrasyon için gereken bir unsura sahip olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Tarihi bağlarımız, haklarımızın yakınlığı ve güçlü siyasi irade bunların başında geliyor. Bu siyasi irade sayesinde geçen yıl İstanbul Zirvesi ile Türk Devletleri Teşkilatı’nı bir uluslararası teşkilat haline getirdik.

Türk dünyası için tarihi bir adım atıldı. Kasım’da Semerkant de düzenlenecek zirvenin iş birliğimizde yeni sayfa açması için de çalışmalıyız. Teşkilatımızın 2040 vizyon belgesi, ulaştırma projeleri, ticaret yollarının çeşitlendirilmesi, ve ticaretin artırılması gibi ortak hedeflerimiz için sağlam bir çerçeve sunuyor Türk Devletleri Teşkilatı. Bu bağlamda ikili ve üçlü mekanizmaları da önem taşıyor.

Diğer taraftan orta Asya’daki dost ve kardeş ülkeler arasındaki işbirliği platformlarının çeşitlendirilmesi memnuniyet vericiler. Örneğin dönem başkanlığını Türkmenistan’a devrettiğimiz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı önemli fırsatlar sunuyor. Cumhurbaşkanı Sayın Mirzoyev’in öncelik ettiği Orta Asya Liderler Zirvesi de önemli bir işbirliği platformudur” dedi.

“İpek Yolu’nun yeniden canlanması Türk dünyasına daha da bütünleştirecektir”

Jeopolitik sıkıntıların, Çin ile Avrupa’nı bağlayan Kuzey Koridoru’na alternatif olan Orta Koridor için fırsatla doğurduğu ifade eden Çavuşoğlu, “Orta koridor ve Hazar denizi yoluyla transit geçişler hem maliyet hem de arz güvenliği bakımından öne çıkıyor.

Kadim dünyanın en önemli ticaret güzergahı olan İpek Yolu’nun yeniden canlanması Türk dünyasına daha da bütünleştirecektir. Ulaştırma altyapımızın güçlendirilmesi ticaret akışını da kolaylaştıracak. Doğu-Batı aksı kadar Kuzey-Güney bağlantısı da önemli. Bakü’de de söylediğim gibi Orta Doğu ülkelerinin orta Asya’ya bağlanması herkesin yararına. Biliyorsunuz son dönemde Suudi Arabistan ve Birleşik Emirlikleri ile ilişkilerimizde yeni bir ivme yakaladık.

Bu ülkeler ile birlikte farklı projeleri ele alabiliriz. Özellikle Emirlikler ve Katar yönetimi orta Asya’ya önem veriyor. Bu ülkeleri karayoluyla Güney Kafkasya ve orta Asya’ya bağlayabiliriz. Ticaret ve ulaştırma bakanlığımızın tabi tüm görüşleri de bu açıdan özellikle önem arz ediyor” diye konuştu.

“Türk Devletleri Teşkilatı çerçevesinde bölgesel ve küresel gıda tedarikçisi konumumuzu güçlendirmeliyiz”

Gıda krizinden bahsedilen bir dönemde Özbekistan’ın tarımsal zenginliğini değerlendirmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Azerbaycan’ın işgalden kurtarılmış bereketli toprakların da tarımsal altyapının güçlendirilmesini destekliyoruz ve bu konuda Cumhurbaşkanı Aliyev’in liderliğinde Azerbaycan çok önemli adımlar atmıştır.

Türk Devletleri Teşkilatı dahilinde bölgesel ve küresel gıda tedarikçisi konumumuzu güçlendirmeliyiz. Küresel enerji bağlamında petrol ve doğal gaza artan talep, güçlü bir ulaştırma ve enerji alt yapısı kurabildiğimiz taktirde bölgemizin önemini daha da arttıracaktır.

Bölgesel barış, istikrar ve ekonomik işbirliği konusundaki ortak yaklaşımımızı bugün Taşkent Bildirisi ile pekiştirmekten memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bu mekanizmanı sürekli hale getireceğiz ve somut projelerin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.