Bakan Yanık'tan Kılıçdaroğlu'nun Başörtüsü Söylemine Net Yanıt Samimi Değiller, Bizim İçin 411 El Kaosa Kalktı Demişlerdi
in ,

Bakan Yanık’tan Kılıçdaroğlu’nun Başörtüsü Söylemine Net Yanıt: Samimi Değiller, Bizim İçin 411 El Kaosa Kalktı Demişlerdi

Bakan Yanık, AA Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Yanık'tan Kılıçdaroğlu'nun Başörtüsü Söylemine Net Yanıt Samimi Değiller, Bizim İçin 411 El Kaosa Kalktı Demişlerdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün akşam, “başörtüsü konusunu yasal güvenceye kavuşturmak için Meclis’e bir düzenleme getireceği” yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Bakan Yanık, “Keşke samimi olsaydı derim öncelikli olarak. Gayet tabii CHP, başörtüsü ve inanç özgürlüğüyle alakalı sicilini bir temize çekmek istiyor. Geride bırakılan süreçte yıllar içerisinde oluşturduğu olumsuz hafızayı bir şekilde toparlamak istiyor.” diye konuştu.

Başörtüsü Konusunda CHP Samimi Değil

Kılıçdaroğlu’nun son zamanlardaki çıkışlarına bakıldığında, “Bizim de bu konularda birtakım hatalarımız oldu.” gibi açıklamalar yaptığını aktaran Yanık, şöyle devam etti:

“Ama öbür taraftan aktüel anlamda yani güncel durumda da bir şekilde Saadet Partisi ve işte Altılı Masa’nın etrafında kendini muhafazakar gelenekten gelen, sayan siyasi oluşumlarla da bir tekrar temas kurmak istiyor çünkü özellikle Saadet Partisinin son zamanlardaki çıkışından, o masanın etrafında oluşunu kendi tabanına açıklayamadığını anlıyoruz. Oy oranından, oy potansiyelinden bağımsız olarak Saadet Partisinin bir karşılığı vardır Türk siyasetinde. Dolayısıyla Altılı Masa içinde olmayı çok açıklayamıyor kamuoyuna ve nitekim son zamanlarda işte ‘Aday Temel Karamollaoğlu olmalıdır.’ vesaire çıkışları bu anlamda bir şekilde muhafazakar seçmene de masanın etrafındaki siyasi partilerin muhafazakar seçmenlerine de bir ışık gösterme ihtiyacı duyduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu çıkış, seçim üzeri olacak. Yani o beklenebilir bir şey.

Baykal Zamanında da Çarşaflı Bir Kadına Rozet Takmışlardı

Geçmiş seçimlerde de biliyorsunuz birtakım açılımlar yaptılar. Hatta Sayın Baykal’ın genel başkan olduğu zamanlarda, işte çarşaflı insanlara rozet takılması gibi birtakım adımları hep Cumhuriyet Halk Partisinin oldu ama gerçekçi ve sahici olmadığı için kamuoyunda da hiçbir zaman bir karşılık görmedi.”

“Bu Zeminden Bir Anlamda Pay Kapma Ameliyesi”

Kılıçdaroğlu’nun, özellikle 2023 seçimleri sürecinde oy tabanını genişletme hamlelerini elden geldiğince yapmaya çalıştığını belirten Yanık, “Bu anlamda kültürel kodları, inanç kodları son derece belli olan bir Türkiye var karşımızda, siyasette AK Parti’nin oluşturduğu bir temel hak ve özgürlükler zemini var ve bu zeminin kamuoyu, toplum, seçmen tarafından nasıl onaylandığı 20 senedir AK Parti’ye verilen destekle çok ortada. Bu zeminden bir anlamda pay kapma ameliyesi bana göre.” diye konuştu.

411 El Kaosa Kalktı

Bakan Yanık, “Dolayısıyla bir seçim hamlesi, ama Cumhuriyet Halk Partisinin geride bıraktığımız işte ‘411 el kaosa kalktı’ başörtüsü özgürlüğü ile alakalı çok yakın bir geçmişte hemen Anayasa Mahkemesine koşup iptal şeyi ki Sayın Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları, o zamanki Grup Başkan Vekili idi bir dönem Cumhuriyet Halk Partisinde, bütün bunları unutturmaya yeter mi? Yetmez. Yakın dönem açıklamaları, partinin değişik aktörlerinin açıklamaları, inanç ve özgürlüklerle alakalı, inanç özgürlüğüyle alakalı başörtüsü veya diğer tutumlarla alakalı açıklama ve davranış biçimleri, bu hafızayı unutturmaya yetmez diye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir