Çeşme'deki Arazi Satışına Başkan Oran ve Çevrecilerden Tepki

Çeşme’deki Arazi Satışına Başkan Oran ve Çevrecilerden Tepki

Başkan Oran, “Talebimizin olumsuz sonuçlanması halinde belediyemizce işlemin iptali için yasal mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Paşalimanı mevkiinde Doktor Binbaşı Halis Temel Vakfı‘na ait 21 arsanın satışının durdurulması için yasal işlemleri başlattıklarını açıkladı.

1. derece doğal sit alanında yer alan arazilerin satışının iptali talebini vakıf yönetimine ilettiklerini aktaran Başkan Oran, “Talebimizin olumsuz sonuçlanması halinde belediyemizce işlemin iptali için yasal mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi. Çeşme Çevre Platformu da Vkamp olarak bilinen bölgedeki satışın durdurulmasını istedi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Doktor Binbaşı Halis Temel Vakfı mülkiyetinde bulunan 21 adet arsanın satışının durdurulması için sosyal medya hesabından çağrıda bulundu. Arsaların birinci derece doğal sit alanında yer aldığını anımsatan Oran, “Çeşme’mizin doğal zenginliklerini korumak, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam alanı bırakmak adına 1. derece doğal sit alanı kapsamındaki söz konusu arsaların özenle korunması ve özel mülkiyete konu edilmemesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.  

“ÖZENLE KORUNMASI GEREKİYOR”

Başkan Oran, satışın durdurulması için yasal işlemleri başlattıklarını belirtirken “Müteveffa Halis Temel’in mülkiyetinde iken Doktor Binbaşı Halis Temel Vakfı’nın mal varlığına konu olmuş Paşalimanı mevkiinde 20, Reisdere’de 1 parça olmak üzere toplam 21 adet arsanın satışına yönelik işlemin durdurulması için gerekli yasal işlemleri başlattığımızı kamuoyuna bildiririz. Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan yeryüzündeki cennet Çeşme’mizin doğal zenginliklerini korumak, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam alanı bırakmak adına 1. derece doğal sit alanı kapsamındaki söz konusu arsaların özenle korunması ve özel mülkiyete konu edilmemesi gerektiğine inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

“MÜCADELEYİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ” 

Ekrem Oran, “Gerek Çeşme’mizin çıkarlarını korumak görevimiz gerekse Çeşme aşığı müteveffa Halis Temel’in iradesine duyduğumuz saygı nedeniyle satış işleminin durdurulması talebimizi vakıf yönetimine ilettik. Talebimizin olumsuz sonuçlanması halinde belediyemizce işlemin iptali için yasal mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.