CHP Grup Toplantısında Sosyal Medya Düzenlemesine Basın Meslek Örgütlerinden Siyah Maskeli Protesto

Basın meslek örgütlerinin temsilcileri ve gazeteciler, CHP Grup toplantısını siyah maske takarak takip etti.

Basın Konseyi Başkanı PınarTürenç, “Baskının, korkutmanın daha da büyüyeceğini beklemek, bugünkü Türkiye’de kehanet değil. Bu yasa ile demokrasinin, basın özgürlüğünün, kişilik haklarının temelleri güçlendirilecekmiş. Biz de diyoruz ki bu yasayla halkın haber alma hakkı gasp edilecek. Gazetecilerden korkmayın. Gazetecileri 3 yıla kadar hapisle sınamayın, yeniden. Zaten medyanın yüzde 95’i elinizde, o yüzde 5’ten korkmayın.” dedi.

Basın meslek örgütlerinin temsilcileri ve gazeteciler de CHP Grup toplantısını siyah maske takarak takip etti.

CHP Grup Toplantısı’nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önce Medya Dayanışma Grubu adına Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç’e söz verildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Grup Toplantısı’nın açılışında, Türenç’i şu sözlerle kürsüye davet etti:

“Türkiye’de 20 yıldan beri iktidarda olanlar, insanları susturmak istiyorlar. Sokakta konuşan insanları susturmak istiyorlar. Görevini yapan gazetecileri susturmak istiyorlar. Hatta milletvekillerini dahi susturmak istiyorlar. Bu baskıya karşı bütün sivil toplum örgütleri, meslek odaları, milletvekillerimiz, örgütlerimiz; onlarla birebir mücadele ediyorlar. Tekrar Meclis’e bir yasa getiriyorlar. Basınla ilgili ‘dezenformasyon yasası’ altında bir sansür uygulaması istiyorlar.”

TBMM Genel Kurulu gündemindeki “sosyal medya” düzenlemesini değerlendiren Türenç, kürsüye “siyah maske” ile çıktı. Türenç, maskesini çıkarırken “Bu aslında bir protesto maskesidir” dedi. Türenç, şunları söyledi:

“BU ÇALIŞMAYLA ASLINDA HALKIN, YANİ SİZİN SESİ KESİLECEK”

“Bu çok önemli sorunun farkına varmamız gerekiyor. ‘Yeni İnternet ve Sosyal Medya Yasası’ diye sunulan, yaygın deyişiyle ‘sansür yasasının’, yani ‘susturma yasasının’ doğum sancıları arasındayız.

AKP ve MHP’nin hazırladığı yeni yasa taslağının iptalinin şart olduğunu sizlere söylemek için geldim. Yalan ve yanıltıcı haberin önlenmesinin hedeflendiği bu çalışmayla aslında halkın sesi kesilecek. ‘Basın yasası’ deniliyor, ancak hepinizin sesi bu yasanın içinde boğulacak. Halkın gerçeğe ulaşması engellenecek, bu yasayla. En büyük endişemiz ve korkumuz masummuş gibi sunulan yasa tasarısı ile iktidara karşı eleştirel haber yayınında yasaklamalar, gözaltılar, tutuklamalarla karşı karşıya kalacağız. Sadece gazeteciler değil; biz alışığız Silivri’de yatmaya; ama sizlerin de üstünde bu kılıç sallanacak. ” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.