chp li öztunç birleşik arap emirliklerine yönelik politika değişikliğinin sebebi ne

CHP’li Öztunç: Birleşik Arap Emirlikleri’ne Yönelik Politika Değişikliğinin Sebebi Ne?

Öztunç: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan görüşmeler ile ilgili olarak “Düne kadar FETÖ üyelerini korumak ve kollamakla, 15 Temmuz hain darbesinin destekçisi olmakla itham edilen Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik bu tutum ve politikalardan neden vazgeçilmiştir” sorusunu sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Birleşik Arap Emirlikleri ile yürütülen diplomatik görüşmeleri, TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Öztunç, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında 2013’ten bu yana artarak devam eden gerilim, son süreçte yapılan ikili görüşmelerle yumuşamaya başladı. ‘15 Temmuz destekçisi olmakla’ suçlanan BAE’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı’nda ağırlanmıştı. Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ın kabulünden 2 hafta sonra ise BAE için en yüksek makam kabul edilen Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile Erdoğan’ın telefonda görüşmesi, iki ülke arasında yaşanan yumuşamayı ete kemiğe büründürdü.”

“BAE’YE YÖNELİK TUTUM VE POLİTİKALARDAN NEDEN VAZGEÇİLDİ?”

Politika değişikliğinin birbirine tam zıt olduğunu belirten Öztunç, Oktay’a şu soruları yöneltti:

“- Birleşik Arap Emirlikleri ile son on yıldaki ticaret hacmi yıllar itibariyle ne kadardır? ithalat ve ihracat rakamları nedir? iki ülke arasında askeri ve kültürel anlaşmalar var mıdır? Var ise bu anlaşmaların içeriği nedir?

– Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye’de ne kadarlık yatırımı bulunmaktadır? Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının Türkiye’de satın aldığı taşınmaz miktarı ne kadardır? Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarının taşınmaz alımı yoluyla Türk vatandaşlığına geçen kişi sayısı nedir?

– Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerdeki politika değişikliğinin nedeni nedir? Düne kadar FETÖ üyelerini korumak ve kollamakla, 15 Temmuz hain darbesinin destekçisi olmakla itham edilen Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik bu tutum ve politikalardan neden vazgeçilmiştir?

– Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırımları var mıdır? Bu yatırımlar ne tür yatırımlardır ve miktarı ne kadardır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.