Deniz Ürünlerini Sanat Eserine Dönüştüren Ressam Nedim Celkan’ın Sergisi İzmir’de

Deniz ürünlerini sanat eserlerine dönüştüren ressam Cemil Celkan “Su Ürünlerinde Sanatsal Yapıtlar” sergisiyle İzmirli sanatseverlerle buluşuyor.

Türk sinemasında başta Kara Murat filmlerinin afişleri olmak üzere çok sayıda sinema afişinde imzası bulunan ressam Nedim Celkan, küçüklüğünden bu yana gerçekleştirdiği tüpsüz dalışlarda topladığı deniz ürünlerini sanat eserine dönüştürüyor.

Dünyada bu sanatın tek temsilcisi olan ressam Nedim Celkan’ın Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve İzmir Ticaret Odası‘nın işbirliğiyle  ‘Su Ürünlerinde Sanatsal Yapıtlar’ sergisi, İzmir Ticaret Odası sergi salonunda 22 Haziran 14.30’dan itibaren İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

Eserlerin Tamamı Su Ürünlerinden

Ressam Nedim Celkan, 1976 yılından beri kendi geliştirdiği yöntem ve ilaçlarla her türlü deniz canlısını kullanarak tablo ve heykeller yapıyor. Balıktan ahtapota, deniz kabuklarından su yosunlarına kadar pek çok deniz canlısı, Celkan’ın yaptığı tablo ve heykellerin ana malzemesini oluşturuyor. Celkan’ın eserlerinde, denizkestaneleri savaş arabalarının tekerleklerine, yengeç ve pavuryalar atlara, su yosunları ise savaşçıların saçlarına dönüşüyor.

Televizyon buluşu, dijital dünyanın gelişmesi ile sinemaların kapanmasının ardından çocukluğundan bu yana tüpsüz dalışlarda çıkardığı deniz ürünlerini sanata dönüştüren Celkan, Yaklaşık 50 seneye aşkın su ürünleri üzerinde çalıştığını ifade ediyor.

Bugüne kadar toplam 96 kişisel sergi açan ressam Cemil Celkan ” Su Ürünlerinde Sanatsal Yapıtlar” sergisi 22 Haziran İZTO Sergi salonunda, 27 Haziran’da ise Ege Üniversite kampüsünde SUFAK Fuaye alanında sergilenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.