Emekliler İçin Maaş Farkı Müjdesi Ödeniyor! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Açıkladı

Bilindiği üzere Temmuz ayında maaş farkları ödemesi bazı vatandaşlar için başlamış bulunuyor. Çeşitli yollar ile emekli olanlar maaşları nispetinde ve açıklanan enflasyon neticesinde belirli miktarlarda maaş farklarını hesaplarından çekecek.

Bilindiği üzere Temmuz ayında maaş farkları ödemesi bazı vatandaşlar için başlamış bulunuyor. Çeşitli yollar ile emekli olanlar maaşları nispetinde ve açıklanan enflasyon neticesinde belirli miktarlarda maaş farklarını hesaplarından çekecek. Türkiye de istatistiksel olarak iki milyondan fazla emekli vatandaş bulunuyor. Hepsinin gözü maaşlarında oluşacak fark ve alacakları ödenekte.

Bununla ilgili kanun dolayısıyla emekli sandığı kategorisinde bulunan emekliler, yetim ve dul aylığı alan vatandaşlar ve vazife malulü olanlar bu ödenekten yararlanacak. Daha önceden maaş aldıkları banka kartları ile PTT ve diğer herhangi bir banka ATM’si aracılığı ile çekilebilecek tutarı hesaplarından alabilecekler.

Türkiye istatistik Kurumu’nca Açıklanan Enflasyon ve Maaş Farkları

Memurlar ve memurluktan emekli olanlar, açıklanan zam ile önceki maaşlarının üzerine %41.69 oranında zam almış bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı onayı ile kararlaştırıldığı üzere minimum emekli maaşı yılın başında 2500 TL iken 3500 barajına çekildi. Bap Kur emeklisi vatandaşlar ise zamdan %42.45 gibi bir oran alarak maaşlarına neredeyse yarısı kadar bir artış katmış oldu. Ayda bir maaş alan emekliler ve üç ayda bir maaş alan emekliler Temmuz ayı başında bu kapsama girdiler. Aylık alanlar aylık miktarında 3 aylık alanlar 2 ay miktarında ödenek alacak. Temmuz’dan Eylül’e kadar olan aralıkta aylık ödenek alan kişiler 3 aylık miktarında ödenek alacak.

28 Temmuz 2022 Tarihinde Maaşlar Hesaplara Yattı

Memur ve memur emeklileri, Bağ kur emeklileri, emekli sandığı kapsamına girenler, maluller, yetim aylığı alanlar ve dul aylığı alanlar 5510 sayılı yasanın 4/1 C içeriğinde belirtildiği şekilde ödemelerini alacaklar. Normal zamanlarda senede bir defaya mahsus yapılan zamlar bu sene iki defa yapıldı. Geçtiğimiz Haziran ayında Ocak ayında yapılan zammın üzerine bir kere daha zam yapıldı. Bunun üzerine vatandaşlar güncel maaşları ile zamlar arasında mevcut farkı alacakları tarihi iple çekmeye başladılar. Haziran ayında 5000 TL maaşı Temmuz ayında 7085 lira olan emekliler için ödenecek maaş farkı 2085 TL oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.