Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Yeni Emeklilik Şartları Değişiyor  

Erken Emekli Olmak İsteyenlere Müjde! Yeni Emeklilik Şartları Değişiyor  

Bilindiği gibi pek çok insan mesleki atılım sürecinde kısa veya uzun bir staj dönemi geçiriyor. Geçtiğimiz zamanlarda staj yapılan tarih işe başlama zamanı olarak kabul edilmediğinden emeklilik yaşı daha sonraki bir vadeye sarkıyor.

Bilindiği gibi pek çok insan mesleki atılım sürecinde kısa veya uzun bir staj dönemi geçiriyor. Geçtiğimiz zamanlarda staj yapılan tarih işe başlama zamanı olarak kabul edilmediğinden emeklilik yaşı daha sonraki bir vadeye sarkıyor. Bunun sebebi uzun vadeli sigorta kolları arasında bulunmaması ve kapsamının nispeten dar olmasıydı. Geçtiğimiz günlerde yasalarda bu konu ile ilgili iki düzenleme yapıldı. Sigortalı olarak staja başlayan vatandaşlar sigortasının başladığı tarihi olarak baz alacak ve emeklilik yaşlarını daha geri bir tarihe alabilecekler.

Yanı sıra staj süresinde alınan prim bedelleri de emekli olma sürecinde hesaba katılarak ödemeye eklenecek. Bir istisna olarak yeni yasaya göre borçlanma olanağı da tanınmış bulunuyor. Örneğin Avukatlık yapan vatandaşlar okulu bitirdikten sonra bir yıla varan bir staj süresi geçirdiğinden primleri sayesinde ileride borçlanma imkânından faydalanabiliyor.

Sigortasız Staj Yapanlar Ne Yapacak

Şayet bir vatandaş sigortasını yaptırmadan bir yerde staj yaptıysa, çalıştığı gün sayısı ile borçlanma yoluna gidebilir. Staj yaptığı süreye takdir edilen prime asıl kazanç miktarının üzerinde %32 gibi bir miktarda prim yatırarak borçlanabiliyorlar. Bu istisnai durumun haricinde ilgili yasa gereğince farklı borçlanma metotları da bulunuyor. Vatandaşlar hangi kategoriye girdiğini değerlendirdikten sonra 5510 sayılı yasanın ilgili maddesine göre emeklilikleriyle ilgili bilgi alabilirler.

Bu yasada sadece askerlik, yurtdışı borçlanması ve doğum borçlanması bulunmuyor. Haricen eğitim öğretim ve yapılan staj ile ilgili nasıl borçlanılacağına dair seçenekler de mevcut. Avukat mesleğini dışarıda tutarak staj konusunda borçlanma alternatifleri kendi içine değerlendirilmelidir.

Staj Süresinin Borçlanması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Doktora yapan öğrenciler yahut da Tıp mütehassıslığı amacıyla dış ülkelere veya ülke içinde mesai yapmış öğrenciler. Sigortalı olmasalar da kısmi bir borçlanma yolu ile sigortalı şeklinde günlerini saydırabilir. Bunun yanı sıra yurt dışında eğitim hayatını geçiren vatandaşlar için öğretim hayatı sonlanmış olduğunda ülkeye döndüğünde yaptıkları bir zorunlu hizmet süresi vardır. Halk arasında şark görevi olarak da adlandırılan bu süreç bittikten sonra reşit olduktan sonraki ülke dışında öğrencilik yaptıkları zaman dilimi kadar sigortalı sayılabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.