Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo'yu Öldüren Saldırgan Silah Yapımını Youtube'dan Öğrendiğini İtiraf Etti

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’yu Öldüren Saldırgan Silah Yapımını Youtube’dan Öğrendiğini İtiraf Etti

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’yu öldürdüğü belirtilen şüpheli Yamagami Tetsuya’nın saldırıda kullandığı silahı yapmak için YouTube videoları izlediği aktarıldı.

Kyodo News’te yer alan haberde, soruşturma yetkilileri, Yamagami’nin eski Başbakan Abe’yi vurduğu silahın yapımı için YouTube videolarından yardım aldığını bildirdi.

Yamagami, polis yetkililerine, saldırıya hazırlanırken bir tesiste silahı test ettiğini söylemişti. Yamagami’nin daha önce bomba yapma girişiminde bulunduğunu kaydeden müfettişlerden biri ise saldırganın öncelikle dini bir grubun liderine saldırmak istediğini ardından karar değiştirerek Abe’yi hedef aldığını belirtmişti.https://share.transistor.fm/e/ce792195

Eski Japonya Başbakanı Abe, 8 Temmuz’da ülkenin Nara kentinde Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına destek için açık hava etkinliğinde yaptığı konuşma sırasında göğsünden vurulmuştu. Japonya Devlet Televizyonu NHK, saldırının ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe’nin öldüğünü duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.