Kıbrıs'ta Çözümün Tek Yolu Var Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini Tanıyacaksınız
in ,

Kıbrıs’ta Çözümün Tek Yolu Var: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini Tanıyacaksınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AST Toplantısı sonrası gazetecilerin Kıbrıs Sorunu ve çözümü ile ilgili sorularını yanıtladı.

Kıbrıs’ta Çözüm Tek

Kıbrıs sorunun çözümü ile ilgili de konuşan Erdoğan “Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, hak ve hukukunda gözü yoktur. Biz sadece ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini korumanın mücadelesini veriyoruz. Hiçbir komşumuzla sorun istemiyoruz. Doğu Akdeniz ve Ege sorunlarını uluslararası hukuk çerçevesinde çözmek istediğimizi defaatle dile getiriyoruz. AB’nin de bu konuda birlik dayanışması adı altında haksız ve hukuksuz girişimlere destek olmak yerine muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa davet etmesini bekliyorum.” dedi.

Kıbrıs’ta çözümün tek anahtarının Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescili olduğunu söyleyen Erdoğan kalıcı bir çözüm için Kıbrıs adasında gerçeklerin kabulünün gerektiğini, Türkiye’nin de bu hakikatler ışığında adımlarını atmaya devam edeceğini belirtti.

Şu An İtibarıyla Yunanistan ile Görüşeceğimiz Bir Şey Yok

Yunanistan’ın Ege denizindeki provokasyonları ile ilgili sorulan bir soruya cevap veren Erdoğan “Zirvedeki yemekte konuşmamı yaptım. Benden sonra beyefendi (Miçotakis) rahatsız olmuş. Kimden izin aldı, nasıl aldı bilmiyorum, orada çıkıp bir konuşma yaptı. Ağır ifadeler kullandığımızı söyledi. Bunların politikaları yalan üzerine kuruludur. Araya birçok ülkeyi soktular. Bu münasebetleri geliştirme konusunda adım atmamızı beklediler.

Sadece Yunanistan değil, Güney Kıbrıs da bir araya gelelim, dediler. Sizin bir yerlerden izin almanız gerekiyor. Siz izin almadan bir şey yapamazsınız. Şu an itibarıyla Yunanistan ile görüşeceğimiz bir şey yok. Zamana bırakma suretiyle, zaman içinde temenni ederiz ki bir konuşma fırsatı yakalarız.” dedi.

Bir Gece Ansızın Gelebiliriz

“Bir gece ansızın gelebiliriz, dediğinizde Yunanistan’a saldırabiliriz mi diyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Konuyu anlamışsınız aslında. Bu sadece Yunanistan için değil, bizi rahatsız eden bize saldıran ülkelere karşı bizim cevabımız. Bir gece ansızın gelebiliriz. Bunu bu şekilde anlamaları gerekir. Siz anladığınıza göre herhalde onlar da anlamışlardır.” dedi.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir