Küba'dan Tarihi Ziyaret Ekvator Ginesi'nde Ortak Bir Projeye İmza Atılacak
in

Küba’dan Tarihi Ziyaret: Ekvator Ginesi’nde Ortak Bir Projeye İmza Atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Küba’dan Türkiye’ye devlet başkanı düzeyindeki son ziyaretin Fidel Castro tarafından 1996 yılında gerçekleştiğini ifade eden Erdoğan, “2015 senesinde Küba’ya ilk resmi ziyareti yapmıştım. Devlet başkanının ziyareti ülkelerimiz arasındaki diplomatik ziyaretlerin 70. yılına denk gelmesi bakımından ayrı bir önem taşıyor. Bu tarihi ziyaretin Türkiye Küba ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası olacağına inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

Küba Devlet Başkanı Sayın Miguel Diaz-Canel’in ülkemize gerçekleştirdiği tarihî ziyaretin Türkiye-Küba ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Bölgedeki başlıca ortaklarımızdan Küba’yla iş birliği ve dayanışmamızı artırmayı özellikle önemsiyorum.

Görüşmelerimizde iş birliğimizi kuvvetlendirmek yönünde güçlü ve karşılıklı iradeye sahip olduğumuzu görmek bizleri memnun etti. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik.

Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut iş birliğini geliştirme imkânlarını değerlendirdik. Gıda güvenliğinin küresel gündemde yer aldığı bir dönemde TİKA’nın Küba’da tarımsal kalkınma projelerine sağladığı teknik desteği sürdüreceğiz.

Güçlü sağlık altyapılarına sahip iki ülke olarak bu alandaki iş birliğimizi de çok daha ileri seviyelere taşıyacağız. Küba ile bu bağlamda Ekvator Ginesi’nde ortak bir proje gerçekleştirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.

Bugün aldığımız kararların ve imzalanan anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Değerli dostum Miguel Diaz-Canel ve heyetine ziyaretleri için teşekkür ediyor, dost Küba halkına şahsım ve milletim adına selamlarımı iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir