Maaş Gecikmelerinizde Tazminat Alabilirsiniz! İşte Yeni Detaylar

İşverenler ve işçiler için oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir haber! İş Kanunu’nda çalışanların haklarını koruyan birçok düzenleme bulunur.

İşverenler ve işçiler için oldukça dikkat edilmesi gerekilen bir haber! İş Kanunu’nda çalışanların haklarını koruyan birçok düzenleme bulunur. Çalışanların aldığı maaşlar ile ilgili birkaç madde var ki özellikle işverenlerin dikkatli olması gerekir. Belirlenen zorlayıcı nedenler dışında gelişen ücret gecikme durumlarında işçi tazminat kazanabileceği gibi maaşını alamadığı gerekçesiyle işini yapmama hakkı da bulunuyor.

İşverenlerin Maaşı Geciktirme Dönemine Son!

Ülkemizde çalışan ve iş sahibi arasındaki ikili ilişkileri yasalar belirler. Bunlara ek olarak işçilerin aldıkları maaşlarla ilgili İş Kanunu’nda bazı düzenlemeler de bulunur. Milyonlarca işçinin alacağı maaşlarla ilgili işçi ve işverenin hakkını gözetmek için yasamızda çeşitli düzenlemeler vardır. İş Kanunu gereğince maaşların ödenmesi bir sistem içerisinde gerçekleşir. Bunun sistem içerisinde belirlenen karara göre çalışanın alacağı maaş, ikramiye, prim gibi ödemelerin tümü nakit olarak gerçekleşir. İşçinin alacağı maaş en geç ayda bir ödenir.

Taraflar arasında yapılan sözleşmelere göre ödeme yapılacak süre 1 haftaya kadar inebilir. Ancak yapılacak ücret ödemesi hiçbir şekilde bir ayı geçemez. Tüm bu düzenlemelere rağmen çalışanlar ücretlerini geç alabiliyor ya da hiç alamıyorlar. Hatta çalışanlar ücretlerini eksik aldıkları durumlarla dahi karşılaşabiliyor. Bu durumlarda işçi için birçok yasal hak bulunur. Ancak işverenin nakdi sıkıntı çekmesi gibi durumlarda çalışanlar hoşgörülü davranarak o ay için sorun yaratmıyor ve herhangi bir itirazda bulunmuyorlar.

İşverenin Maaşı Geç Ödemesinde Kötü Niyete Bakılır

İşveren bazı durumlarda yaşadığı parasal sıkıntılar gereği çalışan maaşlarını geç ödeyebiliyor. Bu durum çalışanlar tarafından o kadar da kötü karşılanmıyor. Ancak işverenin bu durumu sürekli bir hale getirmesi kötü bir niyettir ve çalışanlar bu konuda haklarını aramaları gerekir. Kısaca işverenin bir ay maddi sıkıntıdan dolayı maaşları geciktirmesi normal karşılanırken herhangi bir sorun olmamasına rağmen maaşları ödememesi ya da geciktirmesi kötü niyet barındırır.

Kanunda işverenin çalışan maaşlarını geciktirebileceği gün sayısı en fazla 20 gündür. Çalışan maaşının ödenmesi gereken günün üzerinden 20 gün geçmesi halinde eğer işverenin iflas ve doğal afet gibi sebepleri yoksa konu ile ilgili haklarını kullanabiliyor. İşçi maaşının ödenmediği gerekçesiyle işi yapmama ve haklı fesih ile tazminatını isteme hakkına sahiptir. Çalışan hem ücretinin ödenmediği hem de sözleşmede belirlenen tutarın altında ödeme aldığı durumlarda haklı fesih ile tazminatını talep edebiliyor. Yaşanan bu durum İş Kanunu 24. Maddesi gereğince belirlenen Ahlak ve İyi niyet kuralları bölümüne aykırı olduğundan sözleşmeye uymayan işverenler için çalışanlara bu hak veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.