Marmaris’teki Yangın Hala Söndürülemedi! İşte Bölgedeki Son Durum

Muğla’nın Marmaris ilçesinde rüzgarın da etkisi ile büyüyen orman yangınına müdahale sürüyor.

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle etkisini artırdı.
Marmaris Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde salı günü saat 20.00 sıralarında başlayan orman yangını henüz kontrol altında alınamadı. Gündüz hava ve karadan yapılan müdahaleler gece saatlerinde ise karadan sürüyor.

Rüzgarın şiddetlendirdiği yangının yerleşim alanlarına zarar vermemesi için yangın söndürme ekipleri ve sivil halk bölgede canla başla mücadelelerine devam ediyorlar.

Yangın bölgesinden akşam saatlerinde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yangının kontrol altına alınmak üzereyken hava sıcaklığı ve rüzgarın hızının artmasıyla spor patlamaların meydana geldiğini ve yangının yeniden alevlendiğini dile getirdi.

Söndürme çalışmalarının büyük bir özveriyle devam ettiğini belirten Kirişçi :”Bir kontrolsüzlük var mı ? Hayır kontrolsüzlük yok. Ama kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyorlar.” dedi.”

Akşam Saatlerinde Başlayan Rüzgar Yangının Etkisini Arttırdı

Marmaris’teki orman yangınında, Değirmenyanı mevkisindeki yangın koordinasyon merkezinin tedbir amaçlı tahliye edilmesine başlandı. Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde akşam saatlerinde ormanlık alanda başlayan yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle etkisini arttırdı.

Marmaris Belediyesi, ilçede hala süren orman yangınına ilişkin bir videoyu, “Değirmenyanı’nda alevler çoğaldı. Hepimizi zor bir gece daha bekliyor” notuyla sosyal medya hesabında yayınladı.

Halk Traktörlerle Yangın Nöbeti Tutuyor

Hisarönü Mahallesi gençleri sabah yangın çalışmalarına destek verirken, gece ise Değirmenyanı mevkiinde traktör ve su tankeri ile nöbet tutuyorlar. Alevlerin bölgedeki evlere sıçrama ihtimaline karşın gençler, nöbetlerini sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüreceklerini belirtti.

Onlar yangının gönüllü kahramanları: Toprak üzerinde dinlenip söndürme çalışmalarına katılıyorlar

Marmaris’te geçen yaz çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” ekibi, sloganları “Ateş beklemez” doğrultusunda yangın bölgesinde aktif olarak çalışıyor. Yangının başlamasının hemen ardından bir araya gelen gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde devam eden alevlere müdahale ederek, yangın söndürme ekiplerine yardımcı oluyor.

Elleri, yüzleri is içinde hayatları pahasına ormanı alevlerden korumaya çalışan gönüllüler kendi aralarında oluşturdukları sistem ile yangın bölgesinde görev yapıyor. Yaptıkları çalışmaların ardından toplanma bölgesine gelen gönüllüler, toprak ve taş zeminde uyuyup dinlenme fırsatı buluyor. Dinlenme vakti sona eren gönüllüler çalışmalara kaldıkları yerden devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.