Merkez Bankası Faizi 100 Baz Puan İndirdi

Gelişmelerden haberdar olmak için Google News’te izmirpress’i takip et.

news

Google News’te izmirpress’i takip et

Merkez Bankası Faizi 100 Baz Puan İndirdi

Merkez Bankası faizi 100 baz puan indirdi. Politika faizi yüzde 14’e çekildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 14’e düşürdü.

Son 3 aydır faiz düşüren Merkez Bankası, son PPK toplantısında da politika faizinde indirim kararı aldı. Merkez Bankası, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14 seviyesine çekti.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’nun, politika faizinin yüzde 15’ten yüzde 14’e indirilmesine karar verdiği bildirildi.

Duyuruda, salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlamasının, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu ve belirsizlikleri artırdığı belirtilerek, “Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.” denildi.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiği aktarılan duyuruda, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirdiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.