Merkez Bankası Temerrüt Faiz Oranını Yüzde 17,25 Olarak Belirledi

Gelişmelerden haberdar olmak için Google News’te izmirpress’i takip et.

news

Google News’te izmirpress’i takip et

Merkez Bankası Temerrüt Faiz Oranını Yüzde 17,25 Olarak Belirledi

TCMB Temerrüt faiz oranını yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 555 lira olarak belirledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranını yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarını da 555 lira olarak belirledi.

Temerrüt faiz oranı geçen yıl yüzde 18,25 ve asgari giderim tutarı da 385 lira olarak uygulanıyordu.

TCMB’nin mal ve hizmet tedarikinde geç ödemelerde uygulanacak temerrüt faiz oranı ve alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarına ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karar şöyle:

“Türk Ticaret Kanunu uyarınca mal ve hizmet tedarikinde alacaklıya yapılan geç ödemelere ilişkin temerrüt faiz oranının sözleşmede öngörülmediği veya ilgili hükümlerin geçersiz olduğu hallerde uygulanacak faiz oranı yıllık yüzde 17,25, alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı 555 lira olarak tespit edilmiştir. Belirlenen bu oran ve tutar 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.