Selinos Antik Kanalı, Türkiye'nin Venedik'i Olacak

Selinos Antik Kanalı, Türkiye’nin Venedik’i Olacak

İzmir Bergama’da 2023 yılında tamamlanması planlanan proje, şimdiden Türkiye’nin Venedik’i olarak tanımlanıyor.

İzmir’in Bergama ilçesindeki 2 bin 500 yıllık Selinos Antik Kanalı’nın ıslah ve restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

İzmir’in Bergama ilçesindeki 2 bin 500 yıllık Selinos Antik Kanalı‘nın ıslah ve restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İlk etabının 2023 yılında tamamlanması planlanan proje, şimdiden Türkiye’nin Venedik’i olarak tanımlanıyor.

UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer alan “Antik Kent” bölgesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islah Projesi şekillenmeye başladı. 50 milyon liraya ihale edilen proje kapsamında önce Pergamon Antik Kenti’nden geçen Selinos Deresi ıslah edilecek, ardından kamulaştırma yapılarak derenin etrafındaki riskli yapılar kaldırılacak. Dere yatağı çevresinde oluşturulacak yürüyüş yollarıyla Selinos Antik Kanalı içinde yerli ve yabancı turistler 6 medeniyete birden yolculuk yapma şansı bulacak. Projenin ilk etabının 2023 yılında tamamlanacağını kaydeden Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, bölgenin Türkiye’nin Venedik’i olacak dedi.

“Tarih bu noktada aktı”

Bergama’nın birçok medeniyetin yaşadığı, tarihi ve kadim bir kent olduğunu belirten Başkan Koştu, “Selinos Antik Kanalı çok önemli bir nokta. Medeniyetler, bu tarihi kanalın etrafında gelişmiş. Hemen arkamızda tarihi Akropol ve Kale Mahallesi var. Selinos Antik Kanalı üzerinde de dört tane tarihi köprümüz var. Ayrıca kilise, cami ve havraların bulunduğu çok önemli bir noktadayız. Tarihin bu noktada aktığını söyleyebiliriz. Yaşam, kanalın etrafında şekil almış ve insanlar tarih boyunca burada yaşamış. Biz göreve gelir gelmez Cumhurbaşkanımızın önerisi, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleriyle çok önemli bir proje başlattık. Birçok kurumun işbirliği içerisinde özveri ile çalıştığı ve 1,5 yıldır da fiziki olarak güzelleşmeye başlayan bir bölgedeyiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.