TAİF Başkanı Taklacı: Zincir Marketlerde Mobilya Satışı Yasaklansın

TAİF Başkanı Taklacı: Zincir Marketlerde Mobilya Satışı Yasaklansın

Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TAİF) Genel Başkanı Hüseyin Taklacı, mahalle aralarındaki zincir marketlerde mobilya ve inşaat malzemeleri gibi hızlı tüketim mamulü olmayan ürünlerin satışının yasaklanmasını talep etti.

TAİF Başkanı Taklacı, yazılı açıklamasında, mahalle aralarındaki zincir marketlerde mobilyadan inşaat malzemesine, beyaz eşyadan kömüre kadar birçok ürünün satışının yapıldığını bildirdi.

Ticaret zincirini bozduğunu belirten bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını isteyen Taklacı, “Mahalle arasındaki 3 bin metrekareden küçük zincir marketlerde mobilya, inşaat malzemeleri gibi hızlı tüketim mamulü olmayan ürünlerin satışı yasaklanmalı.” ifadesini kullandı.

Haksız Rekabet Oluşuyor

Taklacı, küçük esnafın bu rekabetten olumsuz etkilendiğini, girişimci ruhun kaybolduğunu belirtti.

Küçük mobilya dükkanı açmak isteyen bir gencin bu marketlerle rekabet edemeyeceğine dikkati çeken Taklacı, şunları kaydetti:

“Ayrıca bu tip ürünler, nakliye montaj, bazen ölçü gerektiren özel ürünler, mobilya marketlerde satıldığında basitleşiyor, uygun fiyatlı olmayan ama uygun fiyat algısı yaratan, kalitesiz ürünler ortaya çıkıyor. Katma değerin önemi ortadan kalkıyor.

Bu konuda gerekli adımlar bir an önce atılmalı, her konuda söylediğimiz gibi küçük esnafa her konuda pozitif ayrımcılık yapılmalı. Odalarımız ve esnafımız güçlü yapılar haline getirilerek hizmet kalitesi de yükseltilmeli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.