Türkiye Yunanistan Geriliminde Son Noktayı Koydu Kuzey Ege Adaları Egemenlik Yetkisi Hukuken Artık Türkiye’dedir
in ,

Türkiye Yunanistan Geriliminde Son Noktayı Koydu: Kuzey Ege Adaları Egemenlik Yetkisi Hukuken Artık Türkiye’dedir!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Grup Toplantısında konuştu. TBMM’nin 27’nci Dönem 6’ncı Yasama Yılının ilk grup toplantısında konuşan Bahçeli’nin gündeminde Yunanistan’ın silahlandırdığı adalar vardı.

ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne Uyguladığı Silah Ambargosunu Manidar Bir Zamanlamayla Rafa Kaldırmıştır

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimine uyguladığı ambargonun kaldırılmasını manidar olarak yorumlayan Genel Başkan, “Güney sınırlarımız boyunca terör koridoru açmak, garson terör devletçikleri kurmak amacıyla kolları sıvamış dost görünümlü muhasım ülkeler her fırsatı lehlerine çevirmek için tahrik ve tertiplerini bir üst faza çıkarmışlardır. ABD, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uyguladığı silah ambargosunu manidar bir zamanlamayla rafa kaldırmıştır. Kıbrıs’ta eşit ve egemen iki devletli çözümün önüne engel çıkarmak için yeni bir senaryo gündemdedir” şeklinde konuştu

Kuzey Ege Adaları Egemenlik Yetkisi Hukuken Artık Türkiye’dedir

Yunanistan 18 ve 23 Eylül tarihlerinde gayri askeri statüdeki Ege adalarından Midilli’ye 23, Sisam’a 18 zırhlı askeri araç sevk ettiğini dile getiren Bahçeli, ABD menşeli silahların Türkiye’yi çevrelediğini belirterek şöyle konuştu:

“Kuzey Ege adalarına toplam bir tümen, üç tugay ve beş alay konuşlandıran Yunanistan ABD’nin dolduruşuna gelip Türkiye’ye meydan okumaktadır. Lozan Antlaşması’nın 12’nci maddesi ile bu statüko tescil ve teyit edilmişti. Bu antlaşmanın 13’üncü maddesine göre de Yunanistan’ın adaları askeri hedefler doğrultusunda kullanamayacağı hükme bağlanmıştı.

Fakat Yunanistan bu hükmü kasten, bile bile ihlal ve inkar etmiştir. Mevcut durum itibarıyla Kuzey Ege Denizi’nde, askersiz ve silahsız olmak kaydıyla Yunanistan’ın kullanımına verilen 9 Türk Adası’nın hepsi A’dan Z’ye asker ve silahla doldurulmuştur. Bu nedenle, Kuzey Ege adaları Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya’nın egemenlik yetkisi, mülkiyet hakları, deniz yetki alanlarıyla hava sahası kuşkusuz ve hukuken artık Türkiye’dedir.”

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir