Yulaf Nedir, Faydaları Nelerdir?
in

Yulaf Nedir, Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır

Yulaf, buğdaygiller ailesine mensup olan bir tahıl bitkisidir. Bu tahıl bitkisi geçmiş dönemlerde hayvanlara yem olarak veriliyordu.

Yulaf, buğdaygiller ailesine mensup olan bir tahıl bitkisidir. Bu tahıl bitkisi geçmiş dönemlerde hayvanlara yem olarak veriliyordu. Günümüzde ise bitkinin insan sağlığına katkılarının fazla olduğu bilinmeye başlandıkça yulaf daha sık tüketilir hale gelmiştir. Özellikle diyet yapan kişiler kahvaltı menülerine ve ara öğünlerine yulaf ezmesini ekliyorlar.

Yulaf kalorisi düşük olan bir bitki olduğundan özellikle kilo vermek isteyen kişiler tercih ediyor. Yulaf kalori değeri hesaplandığında kişi 100 gram yulaf ezmesi tükettiğinde 351 kalori alabiliyor. Diğer alınan besinlerle karşılaştırıldığında yulaf ezmesi oldukça düşük kalorili yiyecekler sınıfına giriyor. Sağlıklı kilo vermek isteyen kişilere diyetisyenler tarafından yulaf ezmesi öneriliyor. 

Yulafın Faydaları

  • Gluten içermeyen içeriğe sahip olan yulaf, sağlıklı yaşam ve beslenme tarzını benimseyen kişilerin tercih ettiği bir bitkidir. Yulaf düzenli olarak tüketildiğinde gerek sindirim sistemi olsun gerekse ruhsal sıkıntılar olsun çok sayıda rahatsızlığa olumlu fayda sağlıyor. Yulafın bilinen faydaları şöyledir:
  • Kilo kontrolü sağlar.
  • Mide ve bağırsakları iyileştirici özelliği vardır. 
  • Kötü kolesterolü dengeler. 
  • Kalp rahatsızlığında olumlu etkileri vardır. 
  • Kansere yakalanma riskini azaltıyor. 
  • Saç ve cilt sorunları üzerinde olumlu etki yapıyor. 
  • Sinir sistemini güçlendirerek kişinin ruhsal rahatsızlıklar yaşamasına engel oluyor.

Tüm bu faydalarından yararlanabilmek için yulaf bitkisini düzenli olarak tüketmek gerekiyor. Aksi taktirde her üründe olduğu gibi yulafın da faydaları anlaşılamamaktır. 

Yulaf Nasıl Tüketilebilir?

Yulaf genellikle kilo kontrolü sağlamak veya zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Her ne kadar zayıflamada etkili olan bir tahıl olsa da yulaf aynı zamanda insan sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Gelelim bu bitkinin nasıl tüketilebileceğine, Yulaf ezmesi halinde satışta olan bitki birtakım yiyeceklerle harmanlanarak tüketilebiliyor. Örneğin kahvaltı menülerine eklenebiliyor. Sahanda yumurtanın içerisine eklenebiliyor. Ayrıca salatalara da yulaf ekleyebilirsiniz. 

Diyetisyenlerin önerisiyle artık kahvaltı sofralarında da yerini alan yulaf ezmesi sütle karıştırılarak kahvaltılarda tüketilebiliyor. Gün içinde sağlıklı içecek tüketmek istiyorsanız yulaflı smothieler hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem sağlıklı kalır hem de kolaylıkla kilo vererek fit görünüme kavuşabilirsiniz. Dilerseniz beş çayı saatinde keklere katılarak kekinizin besin değerini arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir