in ,

Yunanistan Dışişlerinden MGK’ya cevap

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde Yunanistan aleyhine açıklanan konulara cevap verdi.

Ankara’dan bu kez Milli Güvenlik Kurulu’ndan Çarşamba akşamı yapılan bir başka tehdit edici açıklamaya yanıt olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin uluslararası hukuk kurallarını kabul etmesi şartıyla çıkarlarını her türlü yasal yolla savunma hakkına sahip olduğunu söyledi.

“Ancak uluslararası hukuku alenen ihlal etmeye ve Yunanistan’ı savaşla (casus belli) tehdit etmeye hakkı yok… Yunanistan Türkiye’ye karşı hiçbir iddiada bulunmuyor” diyen Atina’nın uluslararası hukuk temelinde diyalogdan yana olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak ihtiyaç duyulduğunda meşru menfaatlerini ve haklarını savunacaktır” dedi.

MGK Toplantısından sonra açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, batılıların Yunanistan’ı provoke ederek ateşle oynadıklarını söyledi.

Amerika Yunanistan’ı Provoke Etmesin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika’dan beklentimiz Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmaması ve uluslararası kamuoyunun manipüle edilmesine müsaade etmemesidir. ABD ve Yunanistan’a gerekli uyarıları Dışişleri Bakanlığımız vasıtasıyla yaptık. BM’ye son mektubumuzu da 17 Eylül’de gönderdik. Amerika’nın, Güney Kıbrıs’a yönelik silah ambargosunu kaldırmasının ne içerik bakımından ne de zamanlama bakımından izahı yoktur.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin GKRY’ye Silah Ambargosunu Kaldırması 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu son adımın cevapsız kalmayacağını, Kıbrıs Türklerinin güvenliği için her tedbirin alınacağını herkes bilmeli.” dedi.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir